ΕΝΠ-Ομόνοια Αρ. 0-2: Πρώτα γκολ, πρώτη νίκη!

Σαν να μην πέρασε μια μέρα!

Μετά από τρεις νίκες σε ισάριθμες αναμετρήσεις την περασμένη περίοδο στη β’ κατηγορία η Ομόνοια Αραδίππου επικράτησε της ΕΝΠ και στο πρώτο τους παιχνίδι στα μεγάλα σαλόνια!

Η «αφλογιστία» στις πρώτες τρεις στροφές της Cyprus League by Stoiximan έλαβε τέλος για την ομάδα του Ούγκο Μάρτινς στο «Τάσος Μάρκου», όπου πανηγύρισε και την πρώτη νίκη της στη σεζόν.

Με σκόρερ τους Μπόρζες και Ταβάρες τα «περιστέρα» επικράτησαν 2-0 (όπως και στο αντίστοιχο παιχνίδι στις 30 Μαρτίου) των «βυσσινί», έφτασαν τους τέσσερις βαθμούς και «εκτοξεύτηκαν» από την τελευταία στη 10η θέση!

Στον αντίποδα, το Παραλίμνι μέτρησε ήδη την τρίτη ήττα του σε ισάριθμα εντός έδρας παιχνίδια και υποχώρησε στη 12η θέση.

Το πρώτο ημίχρονο δεν προσφερόταν για όσους επιθυμούσαν πάση θυσία να μείνουν σε εγρήγορση. Ο ρυθμός ήταν ιδιαίτερα χαμηλός και συναγωνιζόταν επάξια τη δημιουργικότητα των δύο αντιπάλων, η οποία κινείτο οριακά πάνω από το μηδέν.

Τα «περιστέρια» ήταν, ωστόσο, το πιο λειτουργικό σύνολο και το εξαργύρωσαν με τον μοναδικό τρόπο που μπορούσε να οδηγήσει στο άνοιγμα του σκορ: μια στημένη μπάλα. Σε φάουλ σχεδόν πάνω στην πλαϊνή γραμμή ο Μπόρζες έστειλε την μπάλα στη μικρή περιοχή, όπου αναπήδησε, αιφνιδίασε τον Αντελέγε και κατέληξε στα δίχτυα του (20’).

Το πρώτο γκολ των φιλοξενούμενων στη σεζόν έμελλε να βρει… συντροφιά λίγα λεπτά αργότερα: από ασταθή απόκρουση του Αντελέγε σε σουτ του Φεριέρ ο Ταβάρες πήρε ανενόχλητος την επαναφορά και με εντός περιοχής σουτ διαμόρφωσε το 0-2 (28’).

Η αντίδραση των «βυσσινί» ήλθε με τις αλλαγές του Γκούτμαν στο δεύτερο ημίχρονο, ωστόσο πέραν από κάποιες τελικές (50’ Σαμ, 51’ Ανδρέου, 57’ Χαραλάμπους) δεν δημιούργησε τη μεγάλη ευκαιρία μπροστά στην εστία του Λόρια.

Οι φιλοξενούμενοι σταδιακά έφεραν ξανά το παιχνίδι υπό τον απόλυτο έλεγχό τους και έφτασαν με άνεση στο πολύ σημαντικό «διπλό».

ΠΑΡΑΛΙΜΝΙ - ΟΜΟΝΟΙΑ ΑΡ.  0-2 (23.9)
Γήπεδο:
Τάσος Μάρκου
Σκόρερ: 20’ Μπόρζες, 28’ Ταβάρες
Διαιτητές: Ιωάννης Χριστοδούλου - Πέτρος Πέτρου, Γιώργος Α. Χαραλάμπους - Ανδρέας Τσαμπαλάς
VAR: Ανδρέας Τεχράνυ / AVAR: Ροβέρτος Κώστα
Κίτρινες: Φεριέρ, Σαμ, Κράιντς, Μαυρουδής / Βρόντης
ΠΑΡΑΛΙΜΝΙ (3-4-2-1): Αντελέγε - Μιλίτσεβιτς (46’ Κορίνους), Χούγκενχαουτ, Μέντι - Κοτσώνης (62’ Φλίτερ), Κράιντς, Νόρτεϊ (80’ Μαυρουδής), Γκότλιμπ (46’ Ανδρέου) - Σάμπου (62’ Γιαντσούκοβιτς), Χαραλάμπους - Σαμ.
ΟΜΟΝΟΙΑ (5-4-1): Λόρια - A. Σιήκκης, Γκιοάτα, Θεοχάρους, Γκόμες, Ταβάρες (46’ Δημητρίου) - Βρόντης (77’ Μπάντζι), Χαβέλκα  - Βαλβέρδε (46’ Ποντικός), Μπόρζες (88’ Χριστοδούλου) - Φεριέρ (63’ Αβραάμ).