ΑΠΟΕΛ – Νέα Σαλαμίνα 3-1: «Καθαρίσε» την υπόθεση νίκη από το ημίχρονο

Με πολύ καλή εμφάνιση ιδιαίτερα στο α’ ημίχρονο ο ΑΠΟΕΛ επικράτησε της Νέας Σαλαμίνας με 3-1 (Μαρκίνιος 17’, Ελ Αραμπί 27, Πίζι 62’ / Ντουρμισάι 76’) και πήρε την τρίτη διαδοχική του νίκη στο πρωτάθλημα, φτάνοντας τους 9 βαθμούς.

Καλύτεροι οι «γαλαζοκίτρινοι» στην μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα, δίκαια πήραν τους τρεις βαθμούς. Πρώτο γκολ για Μαρκίνιος και Πίζι.

ΕΙΚΟΝΑ ΑΓΩΝΑ:

Κάπως μουδιασμένα μπήκαν στο παιχνίδι οι δύο ομάδες, με τον ΑΠΟΕΛ να προσπαθεί να επιβάλει τον ρυθμό του και τη Νέα Σαλαμίνα να αμύνεται μαζικά.

Το γεγονός ότι οι γηπεδούχοι δεν κατάφεραν να πετύχουν τον σκοπό τους από το ξεκίνημα του αγώνα και την ίδια στιγμή οι φιλοξενούμενοι δεν έδειχναν διάθεση να ανέβουν, είχε ως αποτέλεσμα να μην έχουμε καλό θέαμα για αρκετή ώρα.

Στο 13ο λεπτό η Νέα Σαλαμίνα σκόραρε, με το γκολ να ακυρώνεται ωστόσο μετά και από παρέμβαση του VAR για χέρι του Ντουρμισάι.

Τελικά ο Μαρκίνιος ήταν αυτός που άνοιξε το σκορ με φοβερό πλασέ έξω από την περιοχή στο 17ο λεπτό. Ακόμα όμως και υπό αυτά τα δεδομένα το θέαμα δεν άλλαξε σε τόσο μεγάλο βαθμό.

Ο ΑΠΟΕΛ στο 27’ χωρίς να είναι εντυπωσιακός αλλά όντας πλήρως ουσιαστικός πέτυχε και δεύτερο τέρμα, με τον Ελ Αραμπί να εκμεταλλεύεται την φοβερή κάθετη πάσα του Αμπάνια και με ψύχραιμο πλασέ να κάνει το 2-0.

Η Νέα Σαλαμίνα προσπάθησε να αντιδράσει πετυχαίνοντας ίσως ένα τέρμα που θα την έβαζε στο παιχνίδι, παρ’ όλα αυτά δεν κατάφερε σε κανένα σημείο του αγώνα να γίνει ιδιαίτερα επικίνδυνη.

Η ώρα μέχρι το τέλος του ημιχρόνου κυλούσε, με την μοναδική αξιόλογη στιγμή πριν το τέλος του πρώτου μέρους να ήταν ένα σουτ του Πίζι που ανάγκασε σε εντυπωσιακή επέμβαση.

Ό,τι δεν έκανε στην τελευταία φάση του πρώτου μέρους το έκανε στο 62’ ο Πίζι, ο οποίος εκμεταλλεύτηκε το λάθος του Άντος και με ευκολία και μπροστά από το τέρμα πλάσαρε για το 3-0.

Στο 76ο λεπτό ο Ντουρμισάι με κεφαλιά μείωσε σε 3-1, δίνοντας νέο ενδιαφέρον στο παιχνίδι, το οποίο μέχρι εκείνο το σημείο φαινόταν τελειωμένο. Στο 80’ μάλιστα με νέα δική του κεφαλιά η μπάλα κατέληξε στο δοκάρι.

Οι «ερυθρόλευκοι» έβαλαν πίεση στον ΑΠΟΕΛ και έψαξαν το κάτι περισσότερο, παρ’ όλα αυτά το παιχνίδι είχε κριθεί ήδη από το πρώτο ημίχρονο και πολύ περισσότερο από το τέρμα του Πίζι στο 62ο λεπτό.

Τρίτη συνεχόμενη νίκη για την ομάδα της Λευκωσίας που ανεβαίνει βαθμολογικά, δεύτερη συνεχόμενη ήττα για την ομάδα της Αμμοχώστου.

ΕΝΔΕΚΑΔΕΣ:

ΑΠΟΕΛ: Μπέλετς, Πέτροβιτς (Λαϊφης 76’), Ντβάλι, Κιντιγιά (Πολυκάρπου 71’), Τσεπάκ, Αμπάνια, Κονσταντίνοφ, Μαρκίνιος (Κόρμπου 46’), Δώνης, Πίζι (Μπα 64’), Ελ Αραμπι (Ντράζιτς 46’)

ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ: Άντος, Σεργίου, Τόμοβιτς, Μιχαήλ (Λέζιακς 73’), Αζεβέδο, Νάρσινγκ, Ντουρμισάι, Φερνάντεζ (Μπαχάσα 73’), Μπεχαράνο, Καρλίτος (Μιγκελίτο 54’), Γκμπέλε (Βέλλιος 73’)

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Ντράζιτς 81, Δώνης 89’, Κονσταντίνοφ 90+2' / Καρλίτος 32’, Αζεβέδο 70’, Γκμπέλε 72’