Μια κλάση πάνω η Λίβερπουλ: «Τούμπαρε» και κέρασε τριάρα την Μίλαν!

Αν και βρέθηκε να χάνει μόλις στο 3' η Λίβερπουλ έριξε 3 στην Μίλαν στο San Siro (1-3) και ξεκίνησε σούπερ την League Phase του Champions League.

Δώρο γενεθλίων στον προπονητή, Άρνε Σλοτ, έκαναν οι παίκτες των Reds, με επιβλητικό πέρασμα από την έδρα μιας κακής Μίλαν, που προηγήθηκε από τα αποδυτήρια αλλά εμφανίστηκε κατώτερη των περιστάσεων. Σε ένα ματς - υποτιθέμενο derby ανάμεσα σε δύο από τις πιο επιτυχημένες ομάδες στη διοργάνωση, οι Reds ήταν επίπεδα πάνω και δεν είναι υπερβολή ότι έβαλαν και λίγα, με τους Κονατέ, Φαν Ντάικ, Σόμποζλαϊ. Δύο δοκάρια είχε ο Σαλάχ, έπαιξε για 90 λεπτά και έδωσε ασίστ ο Κώστας Τσιμίκας.

Στο 17' ο Σαλάχ έριξε την προειδοποίηση αφού απέφυγε τον Πάβλοβιτς και σούταρε στο οριζόντιο και στο 23' ήρθε η ισοφάριση για τους Reds όταν έπειτα από φάουλ του Αλεξάντερ-Άρνολντ ο Κονατέ διέλυσε τον Τομόρι στον αέρα και νίκησε τον Μενιάν που έκανε έξοδο στο πουθενά.

Το 1-1 έδωσε ακόμα μεγαλύτερη ώθηση στην Λίβερπουλ που έκανε ξεκάθαρο ότι η ανατροπή είναι θέμα χρόνου. Στο 25' ο Ζότα έχασε τεράστια ευκαιρία ολομόναχος έπειτα από λάθος στην άμυνα και πάσα του ΜακΆλιστερ και στο 30' ήρθε το δεύτερο οριζόντιο δοκάρι από τον Σαλάχ, έπειτα από την επέμβαση του Μενιάν στη σέντρα-σουτ του Γκάκπο.

Το γήπεδο υπήρχε μόνο προς μία κατεύθυνση, στο 41' ο Μενιάν έβγαλε το σουτ του Αιγύπτιου στη γωνία, όμως η ομάδα του νικήθηκε ξανά στον αέρα αφού στο επόμενο λεπτό από το κόρνερ του Τσιμίκα ο Φαν Ντάικ σχεδόν δεν χρειάστηκε να πηδήξει για να κάνει το 1-2, που ήταν και το σκορ του πρώτου μέρους αφού το 45+3' ο keeper των γηπεδούχων απέκρουσε το δυνατό σουτ του Γκάκπο που πήγαινε στη γωνία.

Τα πράγματα δεν θα γίνονταν καλύτερα για την Μίλαν στην επανάληψη. Η Λίβερπουλ έχασε μεγάλη ευκαιρία με τον Ζότα στο 47' και στην ίδια φάση ο Μενιάν τραυματίστηκε από το τάκλιν του Τομόρι και τελικά αντικαταστάθηκε στο 51' από τον 19χρονο, Τοριάνι. Οι Άγγλοι συνέχιζαν να ελέγχουν τον αγώνα σαν να παίζουν με μια ομάδα πολύ χαμηλότερης δυναμικότητας και αφού στο 64' Σόμποζλαϊ και Τσιμίκας δεν τα κατάφεραν, τα πάντα τελείωσαν στο 67'.

Ο Πάβλοβιτς έκανε λάθος όντας ψηλά στο γήπεδο και σε μια καταπληκτική κόντρα ο Γκάκπο έδωσε πάρε-βάλε στον Ούγγρο χαφ που δεν αστόχησε από κοντά και ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 1-3 το οποίο διατηρήθηκε μέχρι το φινάλε αφού στις καθυστερήσεις ο Ράφα Λεάο είχε δοκάρι με δυνατό αριστερό σουτ μέσα από την περιοχή.

Μίλαν (Πάουλο Φονσέκα): Μενιάν (51' Τοριάνι), Ερναντέζ, Τομόρι (84' Γκάμπια), Πάβλοβιτς, Καλάμπρια (70' Έμερσον), Φοφανά, Λόφτους-Τσικ (70' Έιμπραχαμ), Ράιντερς, Πούλισικ, Λεάο, Μοράτα (84' Οκαφόρ).

Λίβερπουλ (Άρνε Σλοτ): Άλισον, Τσιμίκας, Φαν Ντάικ, Κονατέ, Αλεξάντερ-Άρνολντ (79' Τζο Γκόμες), Γκράβενμπεργκ, ΜακΆλιστερ, Σομποζλάι, Γκάκπο (68' Λουίς Ντίας), Σαλάχ, Ζότα (68' Νούνιες).

Πηγή: sdna.gr