Α’ ημίχρονο στην OPAP Arena: Φοβάται ο Γιάννης το θεριό και το θεριό τον Γιάννη

Στο 0-0 οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια οι δύο ομάδες για το πρώτο ημίχρονο του τελικού του  Europa Conference League ανάμεσα στον Ολυμπιακό και την Φιορεντίνα.

Η Ιταλική ομάδα παρά το ότι μπήκε με διάθεση και ενέργεια στο παιχνίδι εντούτοις η πρώτη καλή στιγμή ήρθε από τους «ερυθρόλευκους» με τον Ποντένσε μόλις στο 4ο λεπτό να αναγκάζει τον Τερατσάνο σε σωτήρια επέμβαση.

Στην πορεία του αγώνα ο Ολυμπιακός άφησε την κατοχή στην Φιορεντίνα και προσπάθησε με αντεπιθέσεις να απειλήσει, ένα πλάνο το οποίο δεν δούλεψε για καμία από τις δύο πλευρές.

Η Ιταλική ομάδα μπορεί να έφτανε πιο εύκολα στην αντίπαλη περιοχή και να βρήκε στιγμές που αν ήταν πιο ψύχραιμη στην τελική πάσα ή σουτ, ωστόσο οι πιο επικίνδυνες φάσεις έγιναν από τον Ολυμπιακό.

Στο τελευταίο 20λεπτο έπεσε ο ρυθμός, με τους προπονητές και των δύο ομάδων να έχουν παράπονα από τους ποδοσφαιριστές τους για τις πολλές λάθος μεταβιβάσεις, ιδιαίτερα χωρίς πίεση.