ΑΠΟΕΛ- Εθνικός 5-1: Έριξε πεντάρα και «κόλλησε» δεύτερη σερί νίκη

Ο ΑΠΟΕΛ επικράτησε με το επιβλητικό 5-1 σκορ του Εθνικού και πέτυχε δεύτερη σερί νίκη στο πρωτάθλημα. Οι γαλαζοκίτρινοι ήταν καλύτεροι καθ’όλη τη διάρκεια του παιχνιδιούκαι έδειξαν να βελτιώνουν τις επιθετικές αδυναμίες που παρουσίασαν τα προηγούμενα παιχνίδια.

Τα πέντε γκολ προήλθαν από τα πόδια 5 φδιαφορετικών ποδοσφαιριστών των γαλαζοκιτρίνων καθώς οι Μαρκίνιος, Γαβριήλ, Ντονγκαλά, Τσεμπάκ και Ζέφτε Βιντάλ βρήκαν δίκτυα στον αγώνα. Σκόρε για τον εθνικό ο Ντράζιτς.

Το μάτς:

Οι δύο ομάδες μπήκαν δυνατά στον αγώνα και επιδιώκοντας να οργανωθούν για να γίνουν επικίνδυνες. Οι γαλαζοκίτρινοι ήταν αυτοί που δημιούργησαν τις καλύτερες ευκαιρίες για να βρουν πρώτοι το γκολ. Μέσα σε 3 λεπτά απείλησαν τρεις φορές την εστία του Μπογκατίνοφ: Mε σουτ του Ντονγκαλά στο 4ο λεπτο, κεφαλιά από τον Γαβριήλ στο 5ο και με σουτ του Κύπριου επιθετικού στο 6ο λεπτό.

Στην συνέχεια, ο Εθνικός προσπάθησε να κρατήσει την κατοχή χωρίς ωστόσο να απειλήσει τον Μπέλετς. Έτσι στο 20ο λεπτό ο Ντράζιτς θα ανατρέψει τον Σαρφό μέσα στην περιοχή με τον Μαρκίνιος να ευστοχεί από το σημείο του πέναλντι και να δείνει προβάδισμα στην ομάδα του.

Οι πανηγυρισμοί δεν κράτησαν για πολύ καθώς στο 26ο λεπτό ο Ντράζιτς θα πετύχει ένα πανέμορφο γκολ με σουτ έξω από την περιοχή, στέλνοντας τη μπάλα στο αριστερό παραθυράκι του Μπέλετς. Απάντηση όμως στην ισοφάριση είχε ο Σταυρός Γαβριήλ ο οποίος στο 28ο λεπτό μετά από ωραία πάσα του Ντογκαλά θα νικήσει με σουτ εντός της περιοχής τον Μπογκαντίνοφ δίνοντας εκ νέου προβάδισμα στον ΑΠΟΕΛ.

Μετά από ένα ημίχορνο «φωτιά» με 3 γκολ μέσα σε 5 λεπτά,  ο ΑΠΟΕΛ βρήκε νωρίς κι άλλο γκολ με την έναρξη του Β’ ημιχρόνου. Μετά από πολύ ωραία κίνηση πίσω από την πλάτη της άμυνας, ο Ντονγκαλά μπήκε στην περιοχή και νίκησε τον Μπογκαντίνοφ με ωραίο πλασέ.

Μετά από το γκολ, ο ρυθμός του παιχνιδιού έπεσε, ο Εθνικός προσπάθησε να βρει το γκολ χωρίς ωστόσο να γίνει απειλητικός με τον ΑΠΟΕΛ να έχει τον έλεγχο του παιχνιδιού. Στο 70ο λεπτό του αγώνα μάλιστα οι γαλαζοκίτρινοι έφτασαν και σε 4ο γκολ στον αγώνα. Μετα από ωραία εκτέλεση κόρνερ του Εφραίμ ,ο Τσεμπάκ πήρε την κεφαλιά και έδωσε προβάδισμα 3 τερμάτων στην ομάδα του.

Tην τελευταία λέξη στο παιχνίδι είχε ο Ζέφτε Βιντάλ ο οποίος μετά από ωραία προσωπική ενέργεια σκόραρε το πρώτο του γκολ με τα γαλαζοκίτρινα διαμορφώνοντας το τελικό 5-1 σκορ στον αγώνα.

Συνθέσεις:

ΑΠΟΕΛ (Ρικάρντο Σα Πίντο): Μπέλετς, Σούσιτς (Ζέφτε 71’), Κρέσπο(Πέτροβιτς 60’), Ντβάλι, Τσεπάκ, Κοσταντίνοφ, Σαρφό(Βιγιαφάνιες 60’), Ντάλσιο, Μαρκίνιος(Εφραίμ 60’), Εντονγκαλά, Γαβριήλ.

Στον Πάγκο: Χριστοδούλου, Καραμανώλης,Κβιλιτάια, Πολυκάρπου, Σατσιάς, Ζέφτε, Βιγιαφάνιες Εφραιμ, Πέτροβιτς, Φετφατζίδης, Καττιρτζής, Βρόντης

Εθνικός (Μιγκέλ Άνχελ Λόπεθ): Μπογκατίνοφ, Ριστέφσκι, Περατικός, Νικολάου(Ιωάννου 45’), Λομοτέι, Σπιρόφσκι (Χριστοφή 52’), Ντε Ιριόνδο(Αγγελόπουλος 71’), Καμπρέρα, Λίπσκι, Ντράζιτς(Πεχλιβάνης 80’), Μ. Ηλία (Ηλία 71’).

Στον Πάγκο:  Μάρκοβιτς, Σταυρινού, Ηλία, Γκόμες, Πεχλιβάνης.Μπράντονιτς, Μπίκερ, Eνεμ,, Ιωάννου, Χριστοφή, Αγγελόπουλος Ακσεντίεβιτς

Κίτρινές: Καμπρέρ α 12’, Σπιρόφσκι 26’, Νικολάου 45’, Μαρκίνιος 48’ Ντε Ιριόντο 64’, Ιωάννου 89'