Στην ΑΕΛ ο πρώτος τίτλος της χρονιάς!

Την κατάκτηση του ΟΠΑΠ Super Cup Γυναικών πανηγύρισε η Sole Mare By The Sea ΑΕΛ, επικρατώντας με 65-50 επί της Sigma Bakeries Αναγέννηση. MVP της βραδιάς η Πέτρα Όρλοβιτς με 22 πόντους, 9 ριμπάουντ και 1 ασίστ.

Η Αναγέννηση μπήκε δυνατά στο παρκέ και πήρε πρώτη προβάδισμα, το οποίο διατηρούσε μέχρι το 17’ όταν η ΑΕΛ έφερε το παιχνίδι στα ίσα με βολή της Morehouse (21-21) και στο ίδιο λεπτό γύρισε το σκορ στο 23-21. Λίγα δευτερόλεπτα μετά η ομάδα της Γερμασόγειας πήρε εκ νέου προβάδισμα με 25-23, με τις γαλαζοκίτρινες να βρίσκονται ξανά πίσω στο σκορ μέχρι το 29’ όταν το lay up της Όρλοβιτς έκανε το 41-39.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο η ΑΕΛ έπαιζε πιο επιθετικά και άνοιξε τη διαφορά στο σκορ, και πήρε τη νίκη με 65-50, πανηγυρίζοντας την ενδέκατη κατάκτηση super cup στην ιστορία της!

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 12-17, 25-31, 43-39, 65-50