Λύγισε την κρίσιμη ώρα ο Ολυμπιακός

Χωρίς λύσεις στο τέλος ο Ολυμπιακός, ηττήθηκε στην πρεμιέρα περνώντας κάτω από τον πήχη στο πρώτο μεγάλο τεστ της σεζόν. Νίκη και με διαφορά για τη Φενέρ (82-71).

Χαμηλός ρυθμός και σκορ, πολλές βολές… χάλασαν την εικόνα της 1ης περιόδου, με την Φενέρ να έχει μικρό προβάδισμα

Mε 4 πόντους του Μαριάνοβιτς ξεκίνησε την αναμέτρηση η Φενέρ, με τον Ολυμπιακό να μένει χωρίς κόσμο για περισσότερο από 2’. Ο Γκος άνοιξε λογαραιασμό για τους «ερυθρόλευκους» με τον Σέρβο γίγαντα της τουρκικής ομάδας να φτάνει τους 6π. (6-2 στο 3’). Οι επιθέσεις των παικτών του Γιώργου Μπαρτζώκα ήταν ανορθόδοξες, μετρώντας ήδη 2/8 εντός πεδιάς, την στιγμή που η τουρκική ομάδα είχε 4/4δ. (8-4 στο 5’). Η παρουσία του Μαριάνοβιτς μέσα στο ζωγραφιστό, οδηγούσε τους Πειραιώτες σε αρκετά σουτ , ωστόσο οι «ερυθρόλευκοι» παρέμεναν άστοχοι (2/10σ.), την στιγμή που οι γηπεδούχοι έπιασαν το double-score (12-6 στο 7’). Οι δυο ομάδες πήγαιναν περισσότερο σε σετ επιθέσεις, με τα πολλά φάουλ εκατέρωθεν να ρίχνουν τον ρυθμό της αναμέτρησης και την Φενέρ να κλείνει την πρώτη περίοδο στο +4 (17-13), την στιγμή που άπαντες στον τουκρικό σύλλογο ανησυχούσαν για την κατάσταση του Ουίλμπεκιν, που αποχώρησε υποβασταζόμενος με πόνους στο γόνατο.

Ο ΜακΚίσικ άλλαξε ριζικά την εικόνα του Ολυμπιακού, ο Βιλντόζα έδωσε αέρα 4π. στο ημίχρονο

Με το ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου η Φενέρ έστειλε για πρώτη φορά στην αναμέτρηση την διαφορά στο +9 (24-15 στο 12’), με τους «ερυθρόλευκους» να απαντούν άμεσα με 4-0 σερί (24-19 στο 13’). Ο ΜακΚίσικ έδωσε ενέργεια και άερα στην επίθεση του Ολυμπιακού, μειώνοντας στο καλάθι (28-26 στο 15’) με 5 συνεχόμενους πόντους, ενώ ο Ράιτ με κάρφωμα έφερε το παιχνίδι σε απόλυτη ισορροπία (28-28 στο 17΄). Οι Πειραιώτες είχαν αυξήσει την πίεση τους αμυντικά και πέρασαν για πρώτη φορά μπροστά με καλάθι του Ουόκαπ (30-32 στο 18’), την στιγμή που ο Βιλντόζα μπήκε ορεξάτος για πρώτη φορα στο παρκέ γράφοντας το 32-36 στο φινάλε του ημιχρόνου (32-36).

Ο Ολυμπιακός έκανε αρκετά λάθη , έχασε πολλα ριμπάουντ, ωστόσο δεν το πληρωσε ακριβά

Αέρα 5 πόντων πήρε στην αρχή της τρίτης περιόδου ο Ολυμπιακός, με τον Βεζένκοφ να βρίσκει το χέρι του από το τρίποντο (36-42 στο 21’). Ο Βιλντόζα χρεώθηκε γρήγορα με 3 φάουλ, με τον Χέιζ-Ντέιβις να ισοφαρίζει σε 42-42. Το σερί της Φενέρ έφτασε το 11-0, με την τουρκική ομάδα να κάνει το 36-42 στο 22’, 47-42 στο 24’ αποκτώντας το μομέντουμ της αναμέτρησης, με τον Ράιτ (11π. 4ρ.) να δίνει μάχες στην ρακέτα με τον Μαριάνοβιτς. Οι Πειραιώτες είχαν χάσει την συγκέντρωση τους , κάνοντας 3λ. σε 4’, ωστόσο κατάφεραν να μείνουν σε απόσταση ενός καλαθιού (51-49 στο 26’), με τον Αμερικανό ψηλό του Ολυμπιακού να κάνει φοβερό παιχνίδι (13π. 5/7δ. 4ρ σε 16’). Η ομάδα του λιμανιού είχε συμπληρώσει πολύ νωρίς στην περίοδο τα 5 ομαδικά, με την Φενέρ να πηγαίνει συχνά στις βολές, ωστόσο οι Πειραιώτες με το πρώτο τρίποντο του Φουρνιέ πήραν αέρα 4π. (52-56 στο 28’). Οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα έχαναν το ένα αμυντικό ριμπάουντ μετά το άλλο, με την Φενέρ να κλείνει το δεκάλεπτο στο +1 (57-56).

Οι "ερυθρόλευκοι" έπαθαν ολικό μπλακ-άουτ στην 4η περίοδο, η Φενέρ πήρε διψήφια διαφορά και καθάρισε τη νίκη

Με 5-0 σερί του Σανλί μπήκε η Φενέρ στο τελευταίο δεκάλεπτο, αποκτώντας προβάδισμα 6 πόντων (62-56 στο 31'), με τον Πετρούσεφ να απαντά με δικό του σερί 5-0 για το 62-61 στο 33'. Ο Σέρβος πάουερ-φόργουορντ έφτασε τους 7 συνεχόμενους πόντους, με τον ΜακΚίσικ να φέρνει σε ισορροπία το παιχνίδι με 2/2β. (65-65 στο 34'). Οι παίκτε; του Γιώργου Μπαρτζώκα συνέχιζαν να χάνουν τα αμυντικά ριμπάουντ, με την Φενερ να το εκμεταλλεύεται και να παίρνει προβάδισμα 8 πόντων. Οι "ερυθρόλευκοι" πήγαιναν σε βεβιασμένες επιθέσεις, με τους Πειραιώτες να έχουν χάσει το μυαλό τους επιθετικά. Ο Βεζένκοφ με καλάθι ύστερα από αρκετή ώρα μείωσε σε 73-67 στο 37', ωστόσο ο Χέις-Ντέιβις με ένα απίθανο τρίποντο-φάουλ έδωσε στην ομάδα του διψήφια τιμή στο προβάδισμα της ομάδας του (+10, 79-69 στο 39') γέρνοντας την πλάστιγγα της νίκης προς την Φενέρ. Ο Ολυμπιακός δεν κατάφερε να αντιδράσει στα τελευταία λεπτά με αποτέλεσμα να γνωρίσει την ήττα από την τουρκική ομάδα στην πρεμιέρα της διοργάνωσης.

Τα δεκάλεπτα: 17-13, 32-36, 57-56, 82-71.